Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

Přípravek s fixní kombinací je léčivý přípravek, který obsahuje dvě nebo více léčivých látek kombinovaných v jedné lékové formě. Pacientovi tak stačí užívat jeden lék místo toho, aby užíval několik různých léků. Příklady: Moderní léčba hypertenze spočívá ve fixní dvojkombinaci nebo dokonce trojkombinaci určitých léčivých látek. U pacientů s Parkinsonovou nemocí, kterým lékař předepsal levodopu, se tato léčivá látka podává vždy ve fixní kombinaci s inhibitorem DOPA-dekarboxylázy.

Fixní kombinace (v souvislosti s užíváním léků) je označení pro medikamentózní léčbu, při které pacient užívá nějaký přípravek s fixní kombinací.

Fixní zubní můstek (často jen zkráceně fixní můstek) je fixní zubní náhrada, která se používá k nahrazení jednoho nebo více chybějících zubů. Tento typ zubní náhrady je pomocí tzv. pilířových korunek upevněn buď k pilířovým zubům nebo k zubním implantátům. Mezi pilířovými korunkami je alespoň jeden mezičlen (další zubní korunka). Můstek je pak tvořen alespoň třemi pevně spojenými zubními korunkami (dvě pilířové korunky a jeden mezičlen, který nahrazuje mezeru po odstraněném zubu). Viz také zubní můstek, snímatelný zubní můstek.

Fixní zubní náhrady jsou zubní náhrady, které jsou pevně spojeny s původními zuby pacienta, tzn. pacient si je nemůže sám vyjmout z úst. Mezi fixní zubní náhrady se řadí korunky, fazety, můstky a implantáty. Zvolený typ použité zubní náhrady závisí především na typu a rozsahu defektu. Fixní zubní náhrady se vyrábějí v zubní laboratoři za použití individuálně připravených forem; na předem připravené zuby je pak trvale upevňuje zubní lékař. Viz také zubní náhrady, snímatelné zubní náhrady.

Souhrn údajů o přípravku neboli SPC (zkratka pochází z anglického názvu summary of product characteristics) je poměrně obsáhlý dokument, který obsahuje veškeré podstatné informace související s používáním léčivého přípravku, jeho dávkování, indikace, interakce, nežádoucí účinky, farmakodynamické a farmakokinetické vlastnosti a také informace o správném uchovávání léku a držiteli rozhodnutí o registraci. Jde v podstatě o odbornou informaci zejména pro lékaře a farmaceuty, zatímco pro pacienty je určen příbalový leták.

Kosmetický přípravek je jakákoli látka nebo směs určená pro styk s vnějšími částmi lidského těla (pokožkou, vlasovým systémem, nehty, rty, vnějšími pohlavními orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů; za kosmetický přípravek se nepovažuje látka nebo směs k požití, vdechování, injekční aplikaci nebo k implantaci do lidského těla. U kosmetických přípravků musí být před uvedením na trh provedeno posouzení bezpečnosti a musí být vypracována zpráva o bezpečnosti kosmetického přípravku v souladu s evropskou legislativou. Kosmetické přípravky musí být registrovány v evropském Portálu pro oznamování kosmetických přípravků (Cosmetic Products Notification Portal, CPNP).

Léčivé přípravky neboli léky nejsou běžnými výrobky (či obchodním artiklem) a zacházení s nimi podléhá specifickému režimu a podmínkám stanoveným právními předpisy České republiky i Evropské unie, současně i dohodám v rámci mezinárodního práva, jejichž hlavním účelem je ochrana veřejného zdraví i zdraví jedince prostřednictvím zajištění kvalitních, bezpečných a účinných léčiv. Léčivým přípravkem je látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat, nebo látka nebo kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem, nebo použít u zvířat či podat zvířatům, a to buď za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku, nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy. Léčivé přípravky procházejí před svým uvedením na trh registračním řízením, v jehož rámci je hodnocena jakost, bezpečnost a účinnost přípravku ve vymezených léčebných či preventivních indikacích. Za uvedení bezpečného a kvalitního léčivého přípravku na trh v České republice odpovídá Státní ústav pro kontrolu léčiv. Léčivé přípravky se skládají z léčivých látek a pomocných látek.

Odborný pracovník v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků vykonává laboratorní činnost v rámci diagnostické péče, vyšetřování a měření složek životních a pracovních podmínek, v přípravě léčivých přípravků, v zařízeních transfúzní služby, nebo v rámci asistované reprodukce. Práce odborného pracovníka v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání. Viz také léčivý přípravek.

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků